Site Loader

Współcześnie wnętrza domu możemy urządzić na wiele sposobów. Co rusz pojawiają się trendy, które odbijają się większym lub mniejszym echem wśród projektantów wnętrz. Niektóre style  i elementy wystroju są ponadczasowe, inne z kolei świecą triumfy w branżowych magazynach przez kilka sezonów, by potem powoli przejść do lamusa. Jednym z charakterystycznych elementów wystroju, który był obecny w aranżacjach od wielu lat jest sztukateria, która dziś wraca w zupełnie innej odsłonie!

Czym jest sztukateria we wnętrzach?

Ten element dekoracyjny znany jest już z okresu starożytności. Trzeba przyznać, że jest niezmiernie mało takich elementów, które mogą znaleźć się także we wnętrzach nowoczesnych. Dekoracyjne listwy, boazerie, ozdoby kominków – to tylko niektóre przykłady tego jak może dziś wyglądać sztukateria. Ta wyjątkowa dekoracja może sprawdzić się idealnie w projektach wnętrz nowoczesnych, modernistycznych, w takich gdzie panuje ogólnie pojęty minimalizm i nie ma zbyt dużo miejsca na ozdoby i bibeloty. Sztukateria w takich wnętrzach może być elementem, który delikatnie aranżuje tło. Nie jest nigdy elementem wybijającym się na pierwszy plan. Stanowi tło dla mebli, obrazów i oświetlenia.

Na czym polega współczesne projektowanie wnętrz z użyciem sztukaterii?

Najlepsi projektanci wnętrz i architekci chętnie sięgają po sztukaterię. To właśnie ona potrafi dodać elegancji a także wprowadzić niepowtarzalny charakter do wnętrza. Do tych, które wybierane są najczęściej zalicza się sztukaterie wykonane z gipsu. Mogą zostać one naklejone przy pomocy specjalnych klejów na ścianę czy sufit. Taką dekorację można dodatkowo pokryć farbą, by jeszcze bardziej ją podkreślić. W sklepach otrzymać można ozdobne listwy, które są już gotowe do przytwierdzenia.

Prawdziwy potencjał aranżacyjny sztukaterii jest doceniany przez projektantów na całym świecie i nie ma w tym nic dziwnego, że coraz więcej firm projektowych specjalizuje się w tego typu ozdobach. Sztukateria nie jest przeznaczona, jak niegdyś uważano, do pałacowych, klasycznych wnętrz, a coraz częściej znajduje się w salonach, sypialniach, które urządzone są w różnych stylach. Miejsca te łączy jednak niezwykła dbałość o szczegóły oraz niezwykła estetyka.

Gdzie najkorzystniej wygląda sztukateria?

We współczesnych projektach wnętrz ściana jak i sama sztukateria często pozostaje biała. Jest to tylko delikatna dekoracja, która jest tłem dla ciekawych kinkietów lub plakatów. W niektórych pomieszczeniach może wręcz zastępować dekoracje takie jak obrazy i przy tym wyglądać ciekawie i subtelnie.

Aga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *