Site Loader

Osprzęt elektryczny, a więc wszelkiego rodzaju włączniki i kontakty montuje się w końcowym etapie wykonywania elektrycznego przyłącza. Są to elementy małe, ale niezwykle ważne. Aby jak najlepiej wykonać instalację tego rodzaju osprzętu dobrze jest, by projektant wnętrz znał producentów osprzętu oraz pełen katalog ich produktów. Dodatkowo, architekt wnętrz musi znać cały projekt domu lub mieszkania. Oczywistą sprawą są walory estetyczne elektrycznych elementów, jednak poza tym warto jest kierować się także bezpieczeństwem, które musi być potwierdzone w certyfikatach i atestach.

Montaż osprzętu elektroinstalacyjnego – dopasowanie do pomieszczenia

Projektant wnętrz zatrudniony do zagospodarowania przestrzeni mieszkania powinien znać zasady związane z montażem, funkcjonalnością oraz dopasowaniem gniazd i włączników do danego rodzaju pomieszczenia. Powinno się pamiętać, że wszelkie kontakty musza posiadać styk ochronny w postaci bolca bądź też dwóch bolców umieszczonych po bokach. W łazienkach zaś dodatkowo należy wybierać takie modele, które są wyposażone w klapki ochraniające gniazdka przed zalaniem wodą.

Projektowanie wnętrz, w którym będą mieszkały dzieci wymaga zainstalowania gniazdek, które są wyposażone w osłony torów prądowych. Mają one na celu ochronę dzieci przed wsadzeniem w kontakt innych przedmiotów np. drucików czy palców.

Czym kierować się podczas wyboru sprzętu elektroinstalacyjnego?

Wybierając osprzęt elektryczny do mieszkania najlepiej jest postawić na jednolite gniazda oraz wyłączniki w całym domu. Można do tego zastosować gniazda w ramce wielokrotnej bądź rozwiązania systemowe, które stosuje się dla całej gamy osprzętu. Bardzo dobrym wyborem jest stosowanie wyłączników i gniazd modułowych w ramkach. W takich rozwiązaniach ma się już zagospodarowane takie sprawy jak czujniki czy regulatory (np. związane z ogrzewaniem podłogowym). Ramki są najczęściej dostępne w wersjach uniwersalnych, co daje możliwość ich montażu w pionie i poziomie.

Projektant wnętrz radzi

Wybierając osprzęt elektroinstalacyjny warto zwracać uwagę na obecne trendy wzornicze. Obecnie istnieją dwa najważniejsze kierunki w trendach. Pierwszy oparty jest na minimalizmie, który wykorzystuje ostre linie oraz kąty, dające poczucie jak najprostszej formy. Drugi trend natomiast zaleca smukłe wykończenia, dające odstawanie od powierzchni ściany w niewielkim stopniu. Podczas podejmowania decyzji o danej serii koniecznie należy zwracać uwagę czy jest dostępna i jakie zestawienia kolorystyczne są akurat oferowane. Ważny jest również materiał wykonania – dostępne są np. szkło, drewno czy marmur, jednak są to zdecydowanie materiały droższe. 

ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *