Site Loader

Dywany od tysięcy lat goszczą we wnętrzach. Nadają im przytulności, izolują przed chłodem i stanowią ciekawy detal w każdej aranżacji. Najczęściej są wykonane z wełny lub włókien syntetycznych. W ostatnim czasie jednak coraz popularniejsze stają się dywany ze skóry naturalnej. Czy warto po nie sięgać? Jakie są ich zalety? Do jakich aranżacji najlepiej pasują dywany skórzane? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższych akapitach.

Dywany ze skóry – jakie mają zalety?

Skórzane dywany z roku na rok zdobywają coraz większą liczbę sympatyków. Ich mocną stroną jest przede wszystkim jedyny w swoim rodzaju deseń, wnoszący do aranżacji oryginalny pierwiastek. Nic więc dziwnego, że często sięgają po nie osoby, których pasją jest projektowanie wnętrz. Na tym jednak nie koniec. Dywany ze skóry, oprócz walorów estetycznych, mają także szereg praktycznych zalet. Po pierwsze stanowią świetną izolację przed chłodem. Dzięki temu ich właściciele mogą cieszyć się miękkością i ciepłem pod stopami. Po drugie są trwałe i odporne na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Solidnie impregnowane, nie chłoną zanieczyszczeń. Ich pielęgnacja sprowadza się do regularnego odkurzania. Podpowiadamy, że w przypadku skóry z sierścią, dywan należy odkurzać z włosem, chroniąc go w ten sposób przed przerzedzeniem. Od czasu do czasu warto także przetrzeć skórę czystą, wilgotną ściereczką i pozostawić dywan do całkowitego wyschnięcia. Po trzecie dywany ze skóry są idealne dla alergików. Nie chłoną kurzu, stwarzają środowisko niesprzyjające rozwojowi drobnoustrojów i roztoczy, a dodatkowo mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że świetnie regulują poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Jak czyścić skórzane dywany?

Piękne i łatwe w pielęgnacji, ale czy odpowiednie do codziennego użytkowania – to kolejne pytanie, które zadają sobie osoby, chcące zaprosić do swojego wnętrza dywan ze skóry naturalnej. Warto pamiętać o tym, że jest to dodatek, który sprawdzi się w pomieszczeniach reprezentacyjnych – salonach czy pokojach gościnnych. Skórzany dywan można także umieścić w sypialni. Nie jest natomiast odpowiedni do przedpokoju czy jadalni, gdzie istnieje wzmożone ryzyko powstania ciężkich do usunięcia zabrudzeń. Skoro o nich mowa, odpowiedzmy na pytanie, co zrobić, jeśli na dywanie pojawiają się uporczywe plamy? W tej sytuacji z pomocą przyjdzie wilgotna ściereczka nasączona roztworem szarego mydła. Wystarczy delikatnie pocierać zabrudzenie, a następnie odcisnąć nadmiar wody czystym ręcznikiem. Przestrzegamy jednak przed używaniem ostrych detergentów, które mogą uszkodzić strukturę skóry. Wbrew powszechnym opiniom, skórzanego dywanu pozbawionego włosia, nie należy też czyścić pastą do butów.

Sztuka idealnego wyboru – jak dobrać skórzany dywan do aranżacji?

Do jakich wnętrz pasują dywany ze skóry? Jeszcze do niedawna były kojarzone przede wszystkim z przytulnymi leśniczówkami oraz drewnianymi domkami w górach. Dziś różnorodność wzorów sprawia, że łatwo dopasować je niemal do każdego typu aranżacji wnętrza. Aby mieć pewność, że wystrój będzie spójny i elegancki, warto poprosić o pomoc specjalistę. Projektant wnętrz dopasuje nie tylko kolorystykę dywanu, ale także zwróci uwagę na jego fakturę oraz formę. Podpowiadamy, że w klasycznych przestrzeniach najlepiej sprawdzają się skórzane dywany w odcieniach brązu, pasujące do meblościanek i mebli tapicerowanych pluszem. Z kolei do modnych, skandynawskich aranżacji warto dołączyć modele z białej skóry doskonale komponujące się z drewnem i naturalnymi tekstyliami. Pomieszczenia urządzone w stylu glamour, w których nie brakuje flokowanych tapet, antyków i mosiężnych bibelotów, to z kolei świetne tło dla jednolitych wariantów w ciemnych kolorach – nasyconych tonacjach brązu, czerni czy szarości. Dywany ze skóry sprawdzą się również w aranżacjach kolonialnych, pełnych dekoracji pochodzących z różnych stron świata. W tym przypadku warto postawić na rozwiązania stylizowane na skórę zebry, tygrysa czy pantery. Osoby, szukające dywanu do modernistycznego wnętrza, powinny z kolei przyjrzeć się popularnym modelom patchworkowym, które znakomicie harmonizują ze szklanymi, chromowanymi i plastikowymi detalami.

Aga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *