Site Loader

Starając się odpowiedzieć na pytanie dlaczego boimy się ciemnych kolorów we wnętrzach należy zauważyć, że przede wszystkim obawiamy się, że pomieszczenie pomalowane na ciemne kolory ścian, stanie się mroczne. Nie będzie to miejsce klimatyczne, a oprócz tego stanie się optycznie zmniejszone. Obawiamy się także, iż ciemnie odcienie ściany będą dla nas bardzo przytłaczające. Wówczas to one będą ogrywały w pomieszczeniu główną rolę aranżacyjną, przytłumiając tym samym wszystkie pozostałe elementy.

Odpowiednie dobranie kolorów

Nieumiejętne zastosowanie ciemnych kolorów, w salonie czy sypialni, może faktycznie stworzyć efekt klaustrofobicznej przestrzeni. Warto w takich przypadkach skonsultować się z projektantem wnętrz, aby wiedzieć jak łączyć ze sobą kolory, a także żeby wiedzieć kiedy ciemne barwy przyniosą nam korzyści, a kiedy ich zastosowanie, nie będzie dobrym pomysłem. Na każdym kroku trzeba jednak mówić, iż nie należy bać się zmian, umiejętne wykorzystanie ciemnych farb na ścianach, doda wnętrzu niebywałego charakteru. W dzisiejszych czasach projektowanie wnętrz opiera się właśnie na umiejętnej grze kolorów, gdzie sięga się również po ciemne barwy. Wybór intensywnych, ciemnych kolorów będzie trafiony, zwłaszcza jeśli wnętrze pomieszczenia jest dobrze oświetlone.

Styl i elegancja ciemnych barw

Bardzo dużą zaletą ciemnych farb jest to, iż dodają wnętrzom niebywałej klasy i elegancji. Z dobrym gustem kojarzą się przede wszystkim takie kolory jak: fiolet, brąz, butelkowa zieleń, czerń czy szarość. Aranżacja salonu czy sypialni z takimi kolorami sprawi, iż pomieszczenia te staną się symbolem stylu i elegancji. Będą to miejsca wytworne i niebanalne. Ciemne barwy to świetne rozwiązanie do klasycznych, jak i tych bardziej nowoczesnych wnętrz. Intensywne barwy doskonale eksponują wszelkie dodatkowe elementy wystroju. Nie trzeba obawiać się ciemnych kolorów, ponieważ umiejętnie dobrane będą stanowiły doskonałe tło dla naszych mebli. Jeśli wybieramy intensywne, ciemne barwy ścian, wówczas dobrze wybrać dużo jaśniejsze meble.

Wyeksponowany kolor

Ciemne wnętrza, wcale nie muszą być bardzo przytłaczające czy monotonne. Ważne jest to, aby wybrać odpowiednią paletę barw, która stworzy ze sobą harmonię nadając wnętrzu niebanalnego wyglądu. Czerń pasuje idealnie do odcieni szarości, świetnie wyeksponuje również dodatkowy kolor, zastosowany na ścianie. Natomiast intensywna czerwień, turkus czy musztardowy wprowadzą do naszego pokoju dużą dawkę energii i świeżość. Nie będą to wnętrza jednostajne i nudne, wręcz przeciwnie. W takim pomieszczeniu  świetnie się zrelaksujemy, a także odpoczniemy po ciężkim dniu pracy. Kontrastowe zestawienie, polecane jest zwłaszcza do industrialnych przestrzeni, które podkreślą surowy wystrój wnętrza i jego designerski charakter.

ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *