Site Loader

Inwestorzy decydując się na konkretnego projektanta wnętrz często w trakcie ustalania szczegółów współpracy słyszą termin koncepcji projektowej. Wielu osobom, szczególnie po raz pierwszy współpracujący z architektem, nie wiele on mówi. Na ten moment zarysujmy tylko, że koncepcja projektowa to etap, bez którego żadne projektowanie wnętrz nie powinno się odbywać. Jak ją przygotować i co powinna zawierać? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Koncepcja projektowa – co to takiego?

Gdy w grę wchodzi projekt wnętrza domu czy mieszkania, to bardzo często pada termin koncepcji projektowej. Tylko co to takiego właściwie jest? Co skrywa się pod tym terminem? Koncepcja projektowa to nic innego jak przedstawienie w formie uproszczonej projektu aranżacji mieszkania. Oczywiście nie jest to tylko wymysł architekta wnętrz, lecz pomysły oparte na podstawie oczekiwań i wymagań klienta. Profesjonalny dekorator wnętrz zwykle przygotowuje kilka wariantów i daje prawo wyboru, ale nie stanowi to reguły. Czasami wystarczy jedna koncepcja projektowa, ważne, by była naprawdę dobra.

Oczekiwania i potrzeby klienta

Istnieje kilka kluczowych aspektów, o których powinien pamiętać projektant wnętrz, przygotowujący propozycje dla klienta. O czym mowa? Przed przystąpieniem do projektowania należy przeprowadzić dokładny wywiad z klientem. To pozwoli ustalić jego potrzeby i oczekiwania. Na tym etapie należy zapytać o najważniejsze kwestie jak przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, styl mieszkania oraz preferowaną kolorystykę. Gdy już uda się wszystko ustalić, należy przejść do tworzenia koncepcji projektowej.

Zawartość koncepcji projektowej

Co właściwie powinno się w niej znaleźć? Przede wszystkim architekt wnętrz powinien pokazywać tylko te rozwiązania, które są możliwe do realizowania. Nie ma sensu wymyślać rozwiązań, które spodobają się klientowi, ale w praktyce nie da się ich zastosować. Owszem kreatywność jest tutaj mile widziana, ale w granicach rozsądku, czyli w wariantach, które odpowiadają stanowi faktycznemu, zarówno w kwestiach technicznych, jak i finansowych. Co więcej, na tym etapie, projektant powinien pokazać już propozycję ustawienia mebli i sprzętów w poszczególnych pomieszczeniach. Im bardziej się do tego przyłoży, tym większe szanse na to, że klientowi to przypadnie do gustu, a więc cała praca nad projektem i wdrożeniem go do realizacji przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. W koncepcji projektowej architekt wnętrz przygotowuje również inspiracje, czyli specjalnie przygotowane kolaże obrazujące style i kolorystykę, które mogą być zastosowane w projektowanym pomieszczeniu.

Koncepcja projektowa jako elementarna część projektu wnętrz

Podsumowując, wystrój wnętrz domu czy mieszkania bez koncepcji projektowej jest raczej niemożliwy. To dzięki niemu projektant wnętrz jest w stanie zaprezentować swoje umiejętności, a także skorygować swoje wyobrażenia na temat danego pomieszczenia z oczekiwaniami klienta. Inwestor natomiast ma dobry podgląd na drogę, którą podąża architekt, a także czy kierunek tych koncepcji mu odpowiada. Dzięki profesjonalnie przygotowanej koncepcji projektowej obie strony umowy otrzymują jasne i rzetelne informacje, które umożliwiają obranie właściwej drogi projektowania wnętrza.

ola

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *