Sztuczne światło to naturalny sposób na zadbanie o odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniach. Potrzebujemy go wtedy, gdy światło słoneczne nie jest wystarczające, lub wieczorami, nocą, czy wczesnym rankiem, gdy do nas nie dociera. Przydaje się również w miejscach bez okien, do których najczęściej należy łazienka. Jest to dla nas tak naturalne, że nie zawsze zagłębiamy się w to zagadnienie, przez co wielu z nas nie wie, jak istotna jest barwa światła. Co powinniśmy wiedzieć, by dokonać najkorzystniejszego wyboru?
Właściwy odcień kluczem do sukcesu
Odcienie światła klasyfikujemy według ich zabarwienia. Rynek oferuje nam następujące:
- ciepłe
- neutralne
- zimne
Ich sprecyzowaniu służy specjalna skala, która wyrażana jest w Kelwinach. Każdy profesjonalny architekt wnętrz będzie z nią zaznajomiony, jednak spokojnie możemy dokonać takiej oceny wyłącznie przy pomocy naszego wzroku. Z łatwością odróżnimy poszczególne odcienie, musimy jednak pamiętać, że każdy z nich wiąże się nie tylko z wrażeniami estetycznymi ale i z konkretnym wpływem na ludzki organizm. Światło o ciepłym zabarwieniu zadziała kojąco, odprężająco i będzie sprzyjało relaksowi. Jako że stymuluje wydzielanie melatoniny – hormonu, który odpowiada za głęboki i spokojny sen, pomoże w wieczornym relaksie. Światło chłodne posiada odwrotne działanie. Dodaje energii, pobudza i wspomaga zachowanie koncentracji na wysokim poziomie, co znajduje odzwierciedlenie w skupieniu i dokładności osób przebywających w pomieszczeniu oświetlanym w ten sposób. Światło neutralne jest do niego podobne, natomiast nie przekłamuje kolorów.
Relaks w salonie i skupienie w gabinecie
Efektowne projektowanie wnętrz wymaga posiadania tych informacji i zrobienia z nich właściwego użytku. Dzięki nim można określić, jaki rodzaj lamp najlepiej sprawdzi się w danych pomieszczeniach. Ciepłe światło pozwoli się wyciszyć i odprężyć, by płynnie przejść w fazę snu. Dlatego też powinniśmy zamontować je w sypialni i w salonie, które służą nam głównie do odpoczynku. Jak sugerują architekci wnętrz, lampka o ciepłym zabarwieniu sprawdzi się także w łazience nad wanną, w której tak często i chętnie oddajemy się relaksowi. Zimne światło zadziała korzystnie w gabinecie domowym, pomieszczeniach biurowych oraz jako punktowe oświetlenie nad kuchennym blatem oraz biurkiem, na przykład w dziecinnym pokoju. Ułatwi skupienie, naukę i pracę. Neutralne światło z kolei powinniśmy wykorzystać w łazience do oświetlenia lustra, gdyż takie działanie pozwoli nam na precyzyjne wykonanie makijażu i ocenienie kondycji skóry oraz ogólnego wyglądu. Nic nie stoi również na przeszkodzie do tego, aby łączyć poszczególne rodzaje światła w obrębie jednego pokoju tak, by zmaksymalizować korzyści płynące z każdego z nich.